Ara
  • Ece Mengütay

Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi Nedir?

Çözüm odaklı kısa süreli terapi, sorunun yaşandığı şimdiki ana ve sorunun kaynaklandığı geçmiş zamana odaklanmaktansa sorunun çözülme ihtimali olan gelecek zamana odaklanır.


Terapi süreci 1-20 seans arasında değişebilmekle beraber ortalama 6 seanstan oluşur.


Çocukluktan yaşlılığa kadar çeşitli yaş gruplarında; depresyon, anksiyete bozuklukları, okul problemleri, ilişki ve aile problemleri, psikiyatrik bozukluklar gibi pek çok farklı konuda etkilidir.Çözüm odaklı kısa süreli terapiye göre;


Küçük değişimler büyük değişimlere öncülük eder:

Sorunun çözümüne dair atılan en küçük adım, pek çok diğer değişikliği getirir; bütün bu değişimler kademeli olarak

daha büyük ve sistematik bir değişikliğin herhangi bir zarara neden olmadan gerçekleşmesini sağlar.


Çözüm problemle doğrudan ilişkili olmak zorunda değildir:

Sorundan çözüme ulaşmayı amaçlayan pek çok terapi yaklaşımının aksine, çözüm odaklı terapi çözümü geliştirmeye “Bu problem çözüldüğünde ne farklı olacak?” sorusunun cevabını tanımlayarak başlar. Böylece çözüm odaklı kısa süreli terapi geçmişten çok şimdiki zaman ve geleceğe odaklanır.


Hiçbir problem sürekli olmaz; her zaman değerlendirilebilecek istisnalar vardır:

Sorunların içinde istisnalar olduğu gerçeğini fark etmek önemlidir. Çözüm odaklı kısa süreli terapi kişinin hayatında problemin olmadığı anları belirleyerek çözüme ulaşmak için yapılacak değişikliklerde bu istisna durumlarından faydalanabilir.


Her zaman yaptığın işe yaramıyorsa yeni bir şey dene:

Sorunu çözmek amacıyla başvurulan çözüm yolları işe yaramıyorsa, onlar tekrar tekrar denemekten vazgeçilir ve yeni çözümler bulunmaya çalışılır.

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör