Ara
  • Ece Mengütay

Oyun Terapisi Nedir ve Ne İşe Yarar?


Aslında çoğumuzun bildiği gibi çocuklar yaşadıkları korkular, problemler ve travmalar konusunda kendilerini yetişkinler gibi konuşarak ifade edemezler. Bu nedenle yetişkinlerde uygulanan konuşma terapileri ve danışmanlıklar çocuklarda malesef pek işe yaramaz. Tam da bu noktada çocukların kendilerini doğal yollarla daha rahat bir şekilde dışa vurmalarını sağlayabilmek için devreye oyun terapisini sokarız. Aslında zaten hepimiz biliyoruz ki çocukların en iyi yaptıkları şeylerden biri oyun oynamaktır. Oyun terapisi de; çocukların kelimeler yerine oyun ve oyuncaklarla kendilerini, ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını ifade edebilmelerini sağlayan özel bir terapi türütür. Nasıl ki yetişkinler terapi sırasında problemlerini konuşarak anlatıyorsa çocuklar da kendilerini oyun ve oyuncaklar aracılığıyla ifade ederler. “Oyuncaklar çocuğun kelimeleri, oyun ise ne anlatmak istediğidir.” anlayışı ile oyun terapisi kullanılır.Oyun terapisinde; “Çocuk hangi oyuncağı seçiyor? Neden onlarla oynamak istiyor? Her geldiğinde aynı oyuncağı mı seçiyor? Nasıl bir oyun kuruyor? Her seferinde aynı oyunu mu tekrarlıyor?” genelde bunlara bakılır. Aslında onlar aracılığıyla bize ne söylemek istiyor, hayatındaki hangi kesiti yansıtıyor bunlar oyun terapisti tarafından anlamlandırılmaya çalışılır.


2-12 yaş aralığında çocuklarda görülen pek çok farklı psikolojik sorunun belirlenmesinde ve düzeltilmesinde kullanılabilir. Bu sorunlar: depresyon, travma, kaygılar ve korkular, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, sosyal fobi, özgüven sorunları, anne-baba kaybı, yas, boşanma, istismar, yemek problemleri, uyku problemleri, alt ıslatma, kardeş kıskançlığı, duygusal problemler, öfke, uyum problemleri, davranış problemleri, okul problemleri, sosyal beceri sorunları, iletişim sorunları, bağlanma sorunları, ayrılık anksiyetesi, gecikmiş gerilimdir.Peki bu oyun terapisinin genel olarak faydaları nelerdir diye de şöyle bir değinecek olursak?


-Öncelikle çocukların zihinsel ve sosyal becerilerini geliştirip duygu ve düşüncelerini ifade etmelerini sağlar.


-Bunun dışında çocukların kendilerine güvenmesini, iş birliği yapmasını, diğerlerine saygı duymayı öğrenmesini, sorumluluk almayı ve bu sorumlulukları yerine getirmesini öğretir.


-Yine aynı şekilde problemlerine çözüm bulmayı, duygularını tanımlamayı ve olumsuz duygularla başa çıkmayı, korku ve kaygılarıyla mücadele etmeyi de yavaş yavaş öğretir.Yalnız dikkat etmemiz gereken bir nokta var ki o da; oyun terapisinin evdeki oyunla karıştırılmaması gerektiği çünkü bu yaklaşımda çocuğun kurduğu oyun, oyun terapisti tarafından anlamlandırılır ve çocuğun iç dünyasını, yaşadıklarını, duygusunu ifade etmesi sağlanır. Oyun terapisinde; oyun terapisti, oyun terapi odası ve oyun terapisine özgü oyuncaklar vardır. Bu sebeple günlük oyundan farklıdır.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör